صفحه اصلی » چندرسانه ای » پادکست
1398/05/03
0.0 (0)

پادکست | انگلیس خبیث

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تأکید بر ضرورت حیاتی اتحاد و همبستگی مسلمانان عنوان کردند: هرکسی و هر اقدامی که موجب تحریک احساسات طرف مقابل و اختلاف شیعه و سنی شود، به «امریکا، انگلیس خبیث و صهیونیزم» یعنی بوجود آورندگان جریان جاهل، متحجر و وابسته تکفیری کمک می کند.
 
بدخواه، بدذات، بد طینت، بدکار، بدنیت، بدمنش و ناپاک از جمله معناهایی است که در لغت برای کلمه خبیث به کار برده می شود. اینکه دولتی مانند دولت انگلستان از سوی رهبر جهان اسلام به عنوان یک دولت بدمنش و ناپاک معرفی می شود به این دلیل است که سیاستمداران آن از ریشه و درون دچار بدذاتی هستند و ماجرای آنها مربوط به امروز و دیروز، این فرد و یا آن فرد نمی شود. هر دولتی که در انگلیس در طول ادوار مختلف روی کار آمده و سیاست این کشور را برعهده گرفته است، از این خصلت خباثت برخوردار بوده است.  
 
چرا انگلیس خبیث است؟
 
شاید برای علت خبیث نامیده شدن انگلیسی ها از سوی رهبر معظم انقلاب،  2 دلیل عمده را بتوان ذکر کرد. دلایلی که هر یک دیگری را کامل تر می کند و خباثت انگلیسی ها را آشکارتر.  
 
اول اینکه یکی از موضوعاتی که طی چند ماه گذشته ایران را در کانون راهبردهای منطقه‌ای انگلیس قرار داده، اقدامات گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه است. نقش ایران در سرکوب داعش نیز سبب شده تا منافع غرب و به طور طبیعی انگلستان در منطقه مورد تهدید جدی قرار داده شود.  
 
در این بین دشمن، اسلام و مسلمانی را دژ محکم و تسخیرناپذیری می‌داند که نزدیک شدن به آن، مسلمانان را تحریک، هوشیار و منسجم می‌کند. از این‌رو هیچ‌گاه چنین با مسلمانان به مقابله برنخاسته است. به همین دلیل راهی که دشمن برای مقابله با اسلام و مسلمانان انتخاب کرده، اختلاف‌افکنی است که ابعاد گوناگون دارد. آسیب‌های تاریخی وارده به اسلام نیز از همین زاویه بوده که همچنان نیز ادامه دارد. دشمن آگاهانه با نفوذ به حریم اعتقادی فرق اسلامی و تبدیل اختلافات اعتقادی به اختلافات کلان سیاسی و اجتماعی، زمینه شکل دادن به منازعات و جنگ‌ها را فراهم می‌سازد. درست همان اتفاق شومی که امروزه مزدوران به اسم القاعده و داعش در آن نقش‌آفرینی می‌کنند و به انواع جنایت و خباثت دست می‌زنند.  
 
همانگونه که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره داشتند، داعش مولودی است که کشورهایی همچون انگلیس خبیث آن را آفریدند. غرب داعش را در منطقه خاورمیانه به وجود آورد تا از طریق آن بتواند تفرقه بین مسلمانان ایجاد کند. همان کاری که انگلیس سال هاست این مسیر را در پیش گرفته و از هیچ کوششی در این زمینه نیز دریغ نمی کنند. راه اندازی شبکه های ماهواره ای فارسی و عربی زبان تحت عنوان شبکه های شیعه و سنی، درگیر کردن این دو جریان در این شبکه ها با یکدیگر و القا کردن اختلاف بین شیعه و سنی در منطقه خاورمیانه نیز از جمله اقداماتی بوده که انگلیس برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان طی سال های اخیر انجام داده است.  
 
ماجرای حضور انگلیسی ها در منطقه خاورمیانه البته به امروز و دیروز مربوط نیست و تمام دولت های انگلیس بر لزوم شعار "تفرقه انداز و حکومت کن" تاکید داشته اند. حتی واژه خاورمیانه در یکی از محدودترین تعریف‏ها، به منطقه نفوذ انگلیس در فاصله دو جنگ جهانی اول و دوم، یعنی به فلسطین و ماورای اردن و عراق اطلاق می‏‌شد اما بعدها، خاورمیانه تعداد بیشتری از کشورها را در برگرفت. این کشورها شامل ایران، ترکیه، اردن، مصر، قبرس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، افغانستان، عراق، فلسطین، سوریه، لبنان و سودان است. به همین دلیل است که رهبر انقلاب حتی برای ایستادگی در برابر این دیدگاه انگلیسی ها به منطقه نیز در گذشته عنوان کردند که خاورمیانه در ادبیات دیپلماسی و سیاسی ما به غرب آسیا تغییر پیدا کند.
 
شاید دومین مسئله ای که به نظر می رسد سبب شد تا رهبر انقلاب انگلیس را با عنوان "خبیث" یاد کند، موضوع گستاخی نخست وزیر این کشور در سازمان ملل نسبت به ایران بود. دیدار بی‌سابقه حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان و دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس در نیویورک آن هم در شرایط حساس کنونی منطقه که در حاشیه سفر روحانی به آمریکا برگزار شد، با حاشیه هایی همراه بود.  
 
روابط ایران و انگلستان در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره بر اساس بی اعتمادی طرفین به ویژه عدم اعتماد ایران به طرف مقابل شکل گرفته است. با این حال سیاستمداران انگلیسی هیچ گاه از اهمیت راهبردی جایگاه ایران در منطقه غفلت نکرده‌اند، اما وابستگی آنها به رژیم صهیونیستی سبب شده تا روابط خود را بر اساس منافع این رژیم طرح ریزی کنند.  
 
همین مسئله هم سبب شد تا چند ساعت پس از دیدار روحانی رئیس جمهور کشورمان با کامرون نخست وزیر انگلیس در نیویورک، در موضعی ریاکارانه به یکباره سخنانی توهین آمیز از سوی نخست وزیر انگلیسی ها علیه ایران مطرح شود. سخنانی که انتظار می رفت، حسن روحانی که پس از اوباما و کامرون، سخنران مجمع عمومی سازمان ملل بود، جوابی قاطع به این آن می داد.  
 
جالب اینجاست که چندی پیش نیز انگلیس در دامی که خود برای دیگران پهن کرده گرفتار شد و در این زمینه اسکاتلندی‌ها سعی داشتند که با حضور همه پرسی حضور مستقلی در جامعه بین الملل داشته باشند اما فشارهای سیاسی و تهدیدات انگلیسی‌ها سبب شد تا مساله استقلال اسکاتلند ناکام بماند. اما کارشناسان مطرح می کنند که این موضوع به یک آتش زیر خاکستر می ماند که ممکن است در آینده رخ نمایان کند.

انگلیس در راستای اختلاف افکنی میان کشورهای اسلامی تلاش بسیاری کرده است و خبیث نامیدن آن از سوی رهبر معظم انقلاب خود به نوعی اشکار سازی و تنویر افکار عمومی در مورد سیاست‌های ددمنشانه و اختلاف افکنانه سیاستمداران این کشور است. موضوعی که با اقدامات تروریستی داعش در منطقه و شیوع پدیده تروریزم بیش از هر مساله ای احساس می شود. تروریسمی که پایه آن بر اساس جهل و نادانی بنیاد نهاده شده است و بدون شک منافع غرب، رژیم صهیونیستی و حکومت‌های مترجع منطقه را تامین می کند و بس.

پادکست انگلیس خبیث.mp3

نظرات کاربران

Parameter:453162!model&10470 -LayoutId:10470 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار